Top 10 użytkowników
Raj podatkowy stymuluje transformację sektora publicznego w inteligentne miasto
Fundusz inwestycyjny z raju podatkowego na morzu popycha „inteligentne miasto” do przekształcenia usług publicznych w przedsięwzięcia biznesowe, z których mogą czerpać zyski jego tajemniczy inwestorzy. Fundusz, współpracujący z amerykańskim gigantem technologicznym Cisco, przeznaczył 100 milionów funtów na prywatne finansowanie, zakładając, że władze publiczne nie mogą samodzielnie zebrać wystarczającej ilości pieniędzy z podatków, aby kupić technologię, której potrzebują do modernizacji usług publicznych. Ale fundusz jest kierowany przez Kajmany, zagraniczny raj obwiniany za pomaganie globalnym korporacjom w unikaniu płacenia podatków, odmawiając w ten sposób władzom publicznym pieniędzy potrzebnych na usługi publiczne.Zalety i wady raju podatkowego


Korzystanie z raju podatkowego to popularna praktyka w wielu sektorach działalności. Niesie to za sobą istotne korzyści, ale nie jest również pozbawione wad. W poniższej tabeli przedstawiamy zestawienie najważniejszych wad i zalet takiego rozwiązania.

Zalety korzystania z raju podatkowego Wady korzystania z raju podatkowego Przykłady rajów podatkowych
Chronią osobiste informacje finansowe,
W grę wchodzi bardzo niewiele podatków,
Nie wymagają przejrzystości,
Na ogół obecność lokalna nie jest wymagana,
Założenie firmy jest łatwe
Może wystąpić niestabilność polityczna lub gospodarcza,
Dokumentacja może być obszerna,
Mogą wystąpić konsekwencje prawne,
Może zachęcać do działań niezgodnych z prawem,
Koszty działania w raju podatkowym są zazwyczaj wyższe
Luksemburg,
Hongkong,
Kajmany,
Bermudy,
Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Pozornie wydawać by się mogło, że raje podatkowe to same zalety. Tak przynajmniej przedstawia się je w różnego rodzaju mediach nieodpowiednio zaznajomionych z tematem. W rzeczywistości jednak istnieje pewne wyraźne ryzyko niepowodzenia w przypadku operowania w tego rodzaju krajach. Bardzo ważne jest przez to stosowne zrozumienie tematu i skonsultowanie się ze specjalistami, zanim w ogóle rozważymy działania o przeniesieniu firmy do raju podatkowego.

Jak raj podatkowy stymuluje transformację w inteligentne miasto?


Skoro już wyjaśniliśmy sobie podstawowe kwestie związane z tym artykułem, przejdźmy do jego głównej części. Skupimy się wokół firmy Cisco, która ma udział w wyżej wspomnianej transformacji. Dla niezaznajomionych z tematem, Cisco zasłynęła w świecie za sprawą:
  • innowacji w sprzęcie sieciowym;

  • istotnej pomocy w zbudowaniu internetu;

  • dostarczania skutecznych rozwiązań oraz usług sieciowych.

Ten sukces sprawił, że Cisco umieścił fundusz offshore za plan wprowadzenia takich samych zmian w usługach publicznych, jakie internet wprowadził w biznesie i społeczeństwie – stymulowanie handlu i przedsiębiorczości oraz otwieranie ugruntowanych ośrodków władzy. Rady metropolitalne w północnej Anglii podjęły ideę, że technologia „inteligentnego miasta” zmieni sferę publiczną w rodzaj platformy internetowej, która da firmom możliwość wprowadzania innowacyjnych alternatywnych sposobów świadczenia usług publicznych.
Innowacje znaleźć można nie tylko w sektorach publicznych, gdyż osoby korzystające z bardziej przyziemnych branż również na nich zyskują. Przykładem tego stanu rzeczy jest świat gier online, w którym znajdziemy automaty o zróżnicowanych funkcjach. Szczególny rozwój pod tym względem przeszły w ostatnich latach darmowe gry hazardowe na telefon, a pod podanym linkiem znajdziecie najbardziej atrakcyjne gry online właśnie na urządzenia mobilne. Dzięki nim każdy fan automatów online może się przekonać, że darmowa gra także dostarcza wiele wrażeń.
Wracając do tematu artykułu, Digital Alpha Advisors LLC, menedżer inwestycyjny z siedzibą w USA, zebrał 145 mln USD z dwóch funduszy inwestycyjnych z Kajmanów, aby pożyczyć miastom brytyjskim pieniądze na zakup infrastruktury sieciowej i oprogramowania, której potrzebowaliby do obsługi usług inteligentnych miast, oraz na inwestycje w brytyjskie firmy. Swoją pierwszą umowę w Wielkiej Brytanii we współpracy z Cisco zawarł 26 września 2017 r., inwestując 10 mln funtów, aby stać się największym pojedynczym udziałowcem Connexin, ambitnej firmy sieciowej z siedzibą w Hull, z którą od tego czasu testuje projekty inteligentnych miast w Hull i Newcastle. Cisco poprowadziło również program pilotażowy inteligentnego miasta w Manchesterze.
Fundusz Cisco kierował swoją inwestycję w Connexin za pośrednictwem firmy-przykrywki z Kajmanów o nazwie Connexin CayCo 2 Ltd, zgodnie z oświadczeniami firmy, dokumentami złożonymi w Companies House oraz w rejestrze firm na Kajmanach, a także w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Nabył 43 procent firmy Hull. Według dokumentów pieniądze pochodziły z dwóch zarejestrowanych na Kajmanach funduszy inwestycyjnych o nazwie Digital Alpha Fund LP i Digital Alpha Fund A LP.

Globalny fundusz oraz inwestycja w miasto Hull


W ciągu kilku tygodni od zainwestowania w Connexin w zeszłym roku, Cisco ogłosiło, że utworzyło globalny fundusz inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów (780 milionów funtów), zwany City Infrastructure Financing Acceleration Program, aby umieścić kapitał prywatny w programach inteligentnych miast sektora publicznego oraz w firmach, które wykonują pracę. Digital Alpha poinformował, że przeznaczył 100 milionów funtów na sfinansowanie cyfrowej transformacji usług publicznych w Wielkiej Brytanii.
Cisco znalazło się wśród 50 największych amerykańskich korporacji, które organizacja charytatywna Oxfam skrytykowała w 2016 r. za umieszczenie 1,6 miliarda dolarów (1,25 miliarda funtów) w tajnych zagranicznych funduszach inwestycyjnych. To pozwoliło im uniknąć płacenia 135 milionów dolarów podatku, który mógłby zostać wykorzystany na opłacenie usług publicznych, które zapewniały istotną pomoc ludziom z niewielkimi własnymi środkami i zasobami. Użyli legalnych środków, aby obniżyć swoje rachunki podatkowe. Ale Oxfam podniósł pytania o moralność.
„Wielki biznes unika płacenia podatków na skalę przemysłową, pozbawiając rządy na całym świecie pieniędzy, których potrzebują, aby poradzić sobie z ubóstwem i inwestować w opiekę zdrowotną, edukację i miejsca pracy” – powiedział Oxfam w kolejnym raporcie na temat badań nad rajami podatkowymi. „Jedynymi beneficjentami są korporacje oraz ich zamożni udziałowcy i właściciele”.
Cisco trzymało 58 miliardów dolarów (45 miliardów funtów) w rajach podatkowych offshore w latach 2009-2015, jednocześnie osiągając zyski w wysokości 67 miliardów dolarów, powiedział Oxfam. Krytyka organizacji charytatywnej nastąpiła po skandalu „Panama Papers”, w którym wyciekł ogromny zbiór danych dotyczących korporacyjnych rajów podatkowych, ujawniając zakres i sposoby unikania podatków. Według doniesień jednym ze sposobów, w jaki duże korporacje uchylały się od podatku, było:
  • zakładanie anonimowych spółek offshore;

  • za pośrednictwem takich spółek korporacje mogły przekierowywać inwestycje z powrotem do realnych gospodarek, z których pochodzą;

  • działania o takim charakterze miały na celu uniknięcie płacenia podatku od swoich inwestycji.

W efekcie tych kroków beneficjenci funduszy Digital Alpha Cayman – sponsorzy, którzy wyłożyli posiadane przez nie pieniądze – nie są znani. Kajmany nie wymagają firm i funduszy zarejestrowanych tam, aby ujawnić ich właścicieli, a minimalną ilość informacji o nich publikują w swoim publicznym rejestrze. Shrotri nie odpowiedziała na osobiste prośby o informacje na temat własności funduszu na Kajmanach, jego celu, czy może nie być zaprojektowany do unikania podatków i czy mogą istnieć dobre powody, aby zmaksymalizować inwestycje, kierując go przez raj podatkowy. Digital Alpha nie odpowiadała na połączenia z numeru telefonu Doliny Krzemowej zarejestrowanego w SEC.
Arvind Satyam, dyrektor zarządzający Cisco ds. inteligentnych miast i transformacji cyfrowej, który sprzedaje technologię i finanse związane z inteligentnymi miastami miastom w północnej Anglii, nie odpowiedział na podobne pytania, chociaż odpowiadał na prośby, które bardziej bezpośrednio dotyczyły jego sprzedaży. Dyrektor generalny Connexin, Furqan Alamgir, również nie odpowiedział na prośby o informacje na temat swoich zwolenników na Kajmanach. Mimo to firma Cisco ulokowała swoją pierwszą inwestycję w inteligentne miasto w jednym z najbardziej zubożałych regionów Wielkiej Brytanii.
Hull jest trzecim najbardziej ubogim regionem samorządowym w kraju, według wielu wskaźników rządowych. Ma najniższy średni poziom wykształcenia spośród 152 regionów samorządowych. Dochody, zatrudnienie, przestępczość i liczba dzieci żyjących w ubóstwie należą do 10 procent najbardziej potrzebujących. Ogólny stan zdrowia ludzi, warunki ich życia i ubóstwo wśród osób starszych należą do najgorszych 20%. Jego dostęp do mieszkań i usług jest niewiele lepszy niż najgorsza jedna trzecia wszystkich miast. Ale Hull jest również wśród tych z najbardziej zaawansowanymi sektorami telekomunikacyjnymi, które wykształciły start-upy, takie jak Connexin.

Fundusz napędzający biznes


Gabinet Rady Miejskiej w Hull poinformował we wrześniu, że jego „kluczowym wyzwaniem” był „znaczny wzrost różnicy między tym, co musi wydać, a ilością dostępnych pieniędzy”. Jej rozwiązanie, zgodnie z Planem Korporacyjnym na lata 2018-2022, miało pobudzić wzrost gospodarczy poprzez inwestycje w infrastrukturę i tworzenie partnerstw w celu tworzenia usług cyfrowych. Satyam z Cisco powiedział na konferencji poświęconej sprzedaży inteligentnych miast, którą Connexin zorganizował dla urzędników rady północno-wschodniej w Hull 4 października: „Nie chodziło nam o technologię, ale o poprawę jakości życia obywateli”.
Jaki więc wpływ na gospodarkę ma wykorzystywanie rajów podatkowych? Według firmy księgowej KPMG średnia globalna stawka podatku od osób prawnych wyniosła w 2018 r. 24 proc. Stany Zjednoczone pobierały od korporacji 27 procent, podczas gdy Wielka Brytania pobierała tylko 19 procent – ​​mniej niż 20 procent średniej dla krajów Unii Europejskiej. Niemniej jednak kraje UE tracą 20 procent swoich dochodów podatkowych na rzecz firm przenoszących swoje zyski do rajów podatkowych offshore, według Gabriela Zucmana, profesora ekonomii na Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii. Amerykańskie korporacje przeniosły dwie trzecie swoich zysków do rajów podatkowych w ciągu ostatnich 30 lat, podczas gdy instytucje publiczne UE i USA straciły 53 miliardy funtów od korporacji przenoszących zyski za granicę, aby uniknąć opodatkowania, powiedział w gazecie z zeszłego roku.

Cztery Najbardziej Widowiskowe Kasyna Świata
Kasyna to dziś nie tylko świątynie hazardu, w których można zabawić się na automatach, przy stole do ruletki, czy rozerwać się podczas gry w pokera. Największe kasyna świata to prawdziwe rozrywkowe kompleksy z hotelami, salonami spa, a nawet muzeami. Jeśli chcecie przekonać się, co Czytaj całość
Raj podatkowy stymuluje transformację sektora publicznego w inteligentne miasto
Fundusz inwestycyjny z raju podatkowego na morzu popycha „inteligentne miasto” do przekształcenia usług publicznych w przedsięwzięcia biznesowe, z których mogą czerpać zyski jego tajemniczy inwestorzy. Fundusz, współpracujący z amerykańskim gigantem technologicznym Cisco, Czytaj całość
Wszelkie obrazki w serwisie są generowane przez użytkowników serwisu i jego właściciel nie bierze za nie odpowiedzialności. W przypadku zauważenia naruszeń, zgłoś ten fakt administratorom strony. Demoty lepsze niż kwejk, repostuj, jbzd, fishki, jeja, strefa beki, wiocha, chamsko, besty i mistrzowie xD - 2019
Momencik, trwa przetwarzanie danych ... Momencik, trwa przetwarzanie danych
X

Dodaj zdjęcie lub animowanego gifa